MENU

MODELE

MarS O SOBIE

SPRZEDAŻ

LINKI

GALERIA

IMPREZY


 


Historia prosto z MarSa


Niedawno, niedawno temu, w ubiegłym wieku w naszej galaktyce MarS zapoczątkował działalność wytwórczą modeli z nowego wtedy w tej dziedzinie materiału - żywicy -  historyczny rok 1997. Start rozpoczęły ogromne w swym wymiarze 120 mm (skala 1:15) figurki, oczywiście polskich żołnierzy, bo wtedy przebojem modelarskim była skala 54 mm (ok. 1:35). Materiał - popularna i jedyna wtedy żywica, przaśny Epidian, tak lepki, ze kleił się nawet do powietrza i sieciował do zastygnięcia ponad  24 godziny, oraz polski silikon o niskiej elastyczności wymagały niemałej wyobraźni technicznej (co prawda popartej pewną wiedzą) oraz gimnastyki, aby otrzymać "coś" zbliżonego do niedościgłego wzoru pewnej znanej, a jedynej wtedy firmy. Wzorów i doświadczenia zaczęło przybywać, aby w końcu urealnić dwa nurty edycyjne:

-->MANxUNIFORMxARMS - to pojedyncza kukiełka, w zamyśle eksponująca w miarę precyzyjnie dla danej sytuacji umiejscowionej w czasie - mundur, oporządzenie i uzbrojenie dokładnie odwzorowane z rzeczywistych przedmiotów 

-->IN ACTION - jak nazwa wskazuje (z uwzględnieniem założeń jak poprzednio), dynamiczne współdziałanie prezentują trzy postacie.   Wtedy, a nawet i teraz zamysł nowatorski. Oczywiście, każda z osobna może "żyć własnym życiem".

Później, już łatwiej z lepszymi materiałami i praktyką, urodziły się "siedemdwójki" w serii KOŁA 1914-45. Zbiór tworzą ciekawe, głównie kołowe pojazdy wojskowe różnych państw z okresu obu wojen.
Plany firmy są dosyć rozlegle, np. artyleria czy też pływadełka od I w.św. do teraz, albo okres napoleoński.
Może czas pokaże, jak go wystarczy.

Z MarSa
Stanisław SzarkowskiThis site in English


 
 

2005 Konrad Gabriel Szarkowski