90 mm Ansaldo 90 / 53 modello 41 C

Ciężka armata plot

Cannone da 90/53 była najlepszym włoskim działem przeciwlotniczym pozostającym na wyposażeniu armii włoskiej w latach 1941 – 43, uznana za znakomitą broń , nieustępującą swym konkurentom. Była to konstrukcja nowoczesna, dobra i solidna. W lipcu 1943 Niemcy przejęli linie produkcyjne na własny użytek, a w walkach w Afryce Pn przez pewien czas wiele ich z powodzeniem używali, uznając poznane walory za nieustępujące ich własnym 88. Tak wysoce docenili te armaty , że nawet zebrali 315 szt (rejestry niemieckie)  i przetransportowali do wzmocnienia obrony plot Rzeszy. Oficjalne niemieckie oznaczenie - 9cm Flak 309 / I ( i ), ale również spotykane jest - 9cm Flak 41 ( i ). Używana do różnych zadań jako : plot/obrony wybrzeża, polówka dużego zasięgu, ppanc , morska. Alianci przejmowali wiele egzemplarzy w marszu ku północy Włoch i używali ich głownie, wraz ze swymi bateriami, do obrony zdobytych portów włoskich. Zmodernizowana , używana  w okresie powojennym do lat 60.

Cannone da 90/53 była zaprojektowana i produkowana przez zakłady Ansaldo ; pierwsze egzemplarze pojawiły się w 1939 r. w trzech podstawowych odmianach:
Modello 41 P (stacjonarna) – prawdopodobnie zamówiono 1087szt
Modello 41 C (holowana) – zamówiono 660 szt Modello 41 Autocannoni – adaptowano 57 armat do montażu na ciężarówki
Modello 41 – same tylko lufy do montażu na pojazdy gąsienicowe – 30 szt
Zamówienia to jedna, a produkcja to druga rzecz. W rzeczywistości do lipca 1943 r. dostarczono armii włoskiej jedynie 539 szt. wszystkich odmian. Liczba wyprodukowanych dział po kapitulacji Włoch przez Niemców nie jest dokładnie znana.
UWAGA : nie była to kopia 88mm armaty Krupp 88 / L 56. Główne różnice : osprzęt kierowania ogniem, jednoczęściowa lufa, zawieszenie transportowe i inne mniejsze.
POJAZDY HOLUJĄCE : TM 40, LANCIA 3 ro ( MarS nr kat 7270 )

M O D E L

Standardowa wersja modelu 41 C wojennej produkcji i używana w czasie działań wojennych , z  urządzeniami transportowymi.  Zestaw umożliwia zbudowanie armaty przystosowanej do transportu lub w położeniu bojowym.


(klik!)  CHCESZ KUPIĆ??  (klik!)